ATR-TERAPIA

ART-TERAPIA

ART-TERAPIA W BABIGOSZCZY

Art-Terapia w Ośrodku w Babigoszczy była główną częścią programu właściwie od początku istnienia tego miejsca. Za czasów Marka Kotańskiego domy Monaru działały na zasobach lidera, który stał na czele społeczności terapeutycznej. Piotr Pakuła, będący założycielem i liderem Babigoszczy, to jazzowy saksofonista oraz współzałożyciel alternatywnego teatru „Kana” w Szczecinie. Stąd też działania artystyczne były wpisane w charakterystykę pracy w Ośrodku.
Forma artystyczna w terapii daje wiele możliwości oraz obala bariery i stereotypy. Od początku głównym założeniem było to, żeby nasi wychowankowie mogli pokazać się szerszej publiczności oraz po prostu wyrażać siebie zdejmując maskę osoby uzależnionej i przedstawiając się światu jako osoba twórcza i chcąca coś przekazać. Istotne było to, że ludzie, którzy wychodzili na deski teatru czy też scenę koncertową lub brali udział w różnego rodzaju wizualizacjach, mogli przedstawić się światu na nowo. Od początku istnienia art. – terapii działania artystyczne pozawalały spojrzeć na siebie z innej, nowej perspektywy.
Poza naturalną formą wyrażania siebie, działania w Babigoszczy skierowane były do środowisk powszechnie kojarzonych z narkotykami. Na przełomie lat 80 i 90 muzyka bluesowa i rockowa była kojarzona z takimi narkotykami jak heroina a jednym z celów było zacząć robić tę muzykę na trzeźwo. Założenie było proste: to nie muzyka jest zła tylko to jak ją postrzegamy. W naszym ośrodku osoby leczące się miały możliwość spojrzenia na tę muzykę bez całej toksycznej otoczki. Celem było to żeby nauczyć się słuchać, uruchomić proces twórczy. Poznając od podstaw muzykę, uczestnicy warsztatów doceniali jej wartość, a „otoczka” schodziła na dalszy plan.

WARSZTATY:

W roku 2003 w naszym ośrodku rozpoczęliśmy warsztaty rapowe. Celem było poznanie tej muzyki, jej historii i pokazanie, że jest to najsilniejsza forma wypowiedzi, która daje ogromne możliwości dotarcia do ludzi. Z biegiem czasu warsztaty rapowe przerodziły się w kompleksowe działania hiphopowe, które trwają do dzisiaj.
Bardzo mocno rozwija się u nas cały dział filmowy. Mamy możliwość współpracy z osobami, które świetnie potrafią wykorzystać potencjał naszych wychowanków i przerodzić ich pomysły w wizję artystyczną. Przez ponad 13 lat działań filmowych śmiało można stwierdzić, że został wypracowany styl Babigoszczy opierający się na bardzo artystycznej abstrakcji i zabawie formą.
Od paru lat działamy również bardzo intensywnie współpracując z mistrzami sztuki walki – ninjutsu. Te działania idealnie wpisują się w charakter osób trafiających do naszego ośrodka. Ciężkie treningi uczą systematyczności i pokory niezbędnej do leczenia się z każdego uzależnienia.
Na terenie ośrodka znajduje się stajnia prowadzona przez naszych wychowanków. Nasi pacjenci poza opieką nad końmi, uczą się wszystkich tajników jeździectwa oraz mają okazję zdobycia odznaki jeździeckiej. Nauka jazdy konnej odbywa się regularnie i gwarantuje szybki rozwój w tej dziedzinie.

OSOBY PROWADZĄCE WARSZTATY:

W Babigoszczy zawsze stawiamy na kontakt z najlepszymi. Zależy nam na tym żeby poszczególne warsztaty prowadzili ludzie, którzy są autorytetami w swojej dziedzinie i w swoim środowisku. Koordynacją warsztatów w Babigoszczy zajmuje się Michał Pakuła (JESZ). Poza dbaniem o selekcje działań, jest realizatorem w naszym studiu nagraniowym oraz prowadzi warsztaty rapowe korzystając ze swojego ponad 10 letniego doświadczenia w tej dziedzinie. Osoby, które nas odwiedzają i z którymi mieliśmy okazją współpracować to między innymi:

HIP-HOP:

RAP: ŁONA, TE-TRIS, BISZ, DUŻE PE,
PRODUKCJA: OER, WEBBER, ESDWA,
DJ’s: TWISTER, PLASH, MERRENDA,
BREAKDANCE: VENKA, CHUCHU, CYCU ROCK, MEFO, YARKO, KLEJU, GREKU, CETOWY, TEMPS
GRAFFITI: KRAZ, KREDA

FILM / TEATR:

KRZYSZTOF KIZIEWICZ, ADAM BARWIŃSKI, TEATR „KANA”, TEATR „ÓSMEGO DNIA”, TEATR „STREFA CISZY”

STADLINA KONNA: PAULINA ZDANOWICZ

NINJUTSU: GRUPA „BUJINKAN” Z WROCŁAWIA Z MIROSŁAWEM CHLEBOSZEM (5 dan).

PODSUMOWANIE:

Art-Terapia to sposób wyjścia z uzależnienia poprzez spojrzenie na siebie z innej strony. Podstawą terapii w Babigoszczy jest aktywność i chęć „zrobienia czegoś ważnego – pięknego” oraz przede wszystkim rozwoju. Chcemy dawać możliwości wyrobienia sobie pewnych mechanizmów potrzebnych w życiu codziennym. Stawiamy sobie cele i organizujemy cały pobyt w ośrodku tak żeby te cele osiągnąć. Czym trudniejsze i czym bardziej ambitne cele tym lepiej.